DEBATING MATTERS CHAMPIONSHIP

Berlin 2019 -- Thursday 28 February 2019

DM Championships return to Berlin, in partnership with Freiblickinstitut e.V. and hosted by University of Applied Sciences Europe. Twelve schools will battle to become Debating Matters Berlin Champions 2019.

Freiblickinstitut organises debates on important topics from politics, society, economy, science and art.

The University of Applied Sciences Europe is a private, state-approved university that offers uniquely international perspectives, interdisciplinary and practice-based teaching, innovation, and future-oriented skills development.

Share this event:



09:00 REGISTRATION AND COFFEE

09:30 WELCOME

09:50 DEBATE 1

"Tourism benefits the world"

GROUP 1

FOR:

Nelson-Mandela-Schule

AGAINST:

Bertha-von-Suttner-Gymnasium

CHAIR

Geoff Kidder

JUDGES

Michael Croasdale
British Council

Kai Funkschmidt
EKD Institute for Research on Religious and Ideological Issues

Jutta Kramm
Journalist

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 2

FOR:

Gottfried-Keller-Gymnasium

AGAINST:

Eckener-Gymnasium

CHAIR

Kolja Zydatiß

JUDGES

Khushi Pasquale
Business English Language and Skills Trainer; Speaking Coach

Hannes Putzig
MR WOLF

Tilmann Warnecke
Der Tagesspiegel

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 3

FOR:

Carl Bechstein Gymnasium

AGAINST:

Paulsen-Gymnasium

CHAIR

Johannes Richardt

JUDGES

Marco Baldi
ALBA Berlin Basketball team GmbH

Tobias Dollase
District administration Reinickendorf

Sebastian Meier
Technologiestiftung Berlin

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 4

FOR:

Leibniz-Schule Berlin

AGAINST:

Gymnasium Steglitz

CHAIR

Jacob Reynolds

JUDGES

Stefan Chatrath
University of Applied Sciences Europe, Berlin

Julia Dannemann-Freitag
Imperial College London

Pascal Heymann
Berlin Speaking

INDIVIDUAL JUDGES

11:05 DEBATE 2

"The constant monitoring of our health does more harm than good"

GROUP 1

FOR:

Bertha-von-Suttner-Gymnasium

AGAINST:

Hans-Carossa-Gymnasium

CHAIR

Benjamin Mehle

JUDGES

John Battersby
Chair of the Canon Collins Educational and Legal Assistance Trust, journalist, consultant

Stefan Chatrath
University of Applied Sciences Europe, Berlin

Agota Revesz
Technische Universität TU Berlin

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 2

FOR:

Eckener-Gymnasium

AGAINST:

Wilma-Rudolph-Oberschule

CHAIR

Kolja Zydatiß

JUDGES

Jutta Kramm
Journalist

Sebastian Meier
Technologiestiftung Berlin

Khushi Pasquale
Business English Language and Skills Trainer; Speaking Coach

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 3

FOR:

Paulsen-Gymnasium

AGAINST:

Schadow-Gymnasium

CHAIR

Bernie Whelan

JUDGES

Michael Croasdale
British Council

Barbara Klimke
Süddeutsche Zeitung

Tilmann Warnecke
Der Tagesspiegel

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 4

FOR:

Gymnasium Steglitz

AGAINST:

Humboldt-Gymnasium

CHAIR

Anli Serfontein

JUDGES

Clara Emilia Baeumer
University of Potsdam

Marco Baldi
ALBA Berlin Basketball team GmbH

Kai Funkschmidt
EKD Institute for Research on Religious and Ideological Issues

INDIVIDUAL JUDGES

12:20 DEBATE 3

"Autonomous vehicles will make driving safer"

GROUP 1

FOR:

Hans-Carossa-Gymnasium

AGAINST:

Nelson-Mandela-Schule

CHAIR

Geoff Kidder

JUDGES

Stefan Chatrath
University of Applied Sciences Europe, Berlin

Barbara Klimke
Süddeutsche Zeitung

Khushi Pasquale
Business English Language and Skills Trainer; Speaking Coach

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 2

FOR:

Wilma-Rudolph-Oberschule

AGAINST:

Gottfried-Keller-Gymnasium

CHAIR

Kolja Zydatiß

JUDGES

John Battersby
Chair of the Canon Collins Educational and Legal Assistance Trust, journalist, consultant

Phoebe Blackburn
Phenomenal Words

Tamara Paquet
H2air

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 3

FOR:

Schadow-Gymnasium

AGAINST:

Carl Bechstein Gymnasium

CHAIR

Bernie Whelan

JUDGES

Julia Dannemann-Freitag
Imperial College London

Pascal Heymann
Berlin Speaking

Karl-Erik Norrman
European Cultural Parliament

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 4

FOR:

Humboldt-Gymnasium

AGAINST:

Leibniz-Schule Berlin

CHAIR

Jacob Reynolds

JUDGES

Niels Betori Diehl
NBDBKP

Siobhan Bruns
Die Sprachzeitungen, Carl Ed. Schünemann KG

Dyane Neiman
Moving Speaker; The Bear Storytelling

INDIVIDUAL JUDGES

13:30 LUNCH

14:30 RESULTS

15:00 SEMI-FINALS AND RESULTS

"It is wrong for countries to offer tax incentives to attract investment"

SEMI-FINAL 1

FOR:

Winner Group 1

AGAINST:

Winner Group 2

CHAIR

Kolja Zydatiß

JUDGES

Rupert Graf Strachwitz
Maecenata Stiftung

Martin Kley
CIEE Germany

Agota Revesz
Technische Universität TU Berlin

INDIVIDUAL JUDGES

SEMI-FINAL 2

FOR:

Winner Group 3

AGAINST:

Winner Group 4

CHAIR

Jacob Reynolds

JUDGES

Siobhan Bruns
Die Sprachzeitungen, Carl Ed. Schünemann KG

Hans Jagnow
ESBD (German Esports Federation)

Karl-Erik Norrman
European Cultural Parliament

INDIVIDUAL JUDGES

16:20 AFTERNOON TEA-BREAK

16:40-18:30 FINAL DEBATE, RESULTS AND THANK YOUS

"Western museums should agree to repatriate cultural artefacts"

FOR:

Winner Semi-Final 1

AGAINST:

Winner Semi-Final 2

CHAIR

Jacob Reynolds

JUDGES

John Battersby
Chair of the Canon Collins Educational and Legal Assistance Trust, journalist, consultant

Pascal Heymann
Berlin Speaking

Barbara Klimke
Süddeutsche Zeitung

INDIVIDUAL JUDGES

UPCOMING EVENTS

Thursday 27 June:
Oxfordshire Championship at Oxford Union, in partnership with Magdalen College School and Oxford Festival of Arts

Friday 5 July:
North East Championship at Durham Sixth Form Centre



CHAMPIONSHIP ARCHIVE

Find a list of all our previous championship events here.



SUPPORT DEBATING MATTERS

Bernie Whelan, our DM coordinator, is raising money for Debating Matters. To stage one of our Championships for six to 12 teams costs £6,000. Find out more on Bernie’s Wonderful fundraising page.

STAY IN CONTACT

© 2005-2019 debatingmatters.com: Debating Matters Competition, boi, Unit 208, Cocoa Studios, The Biscuit Factory, Drummond Road, London, SE16 4DG, UK

Tel +44 (0)20 3176 0827 - dm@theboi.co.uk | admin login