DEBATING MATTERS CHAMPIONSHIP

London South 2018 -- Wednesday 24 January 2018

We are delighted that the first of our new-style Debating Matters Championships is being hosted by St Mary’s University, Twickenham.

Twelve schools will have the opportunity to battle it out for the crown of Debating Matters London South Champions as they tackle a number of difficult topics over the course of a rigorous day of debate.

Based in leafy Strawberry Hill, St Mary’s University, Twickenham is a thriving academic environment where every student is valued, encouraged and supported. Rated Silver in TEF, St Mary’s is proud to be a teaching-led institution. With over 95 per cent of graduates employed in six months, the campus offers students the best of both worlds - a tranquil setting that’s only a short journey from Central London.

Share this event:



09:00-09:30 REGISTRATION AND COFFEE

09:30-09:45 WELCOME

09:50-11:00 DEBATE 1

"We should accept the risk inherent in contact sports"

GROUP 1

FOR:

Ravensbourne School

AGAINST:

Harris Westminster Sixth Form

CHAIR

Geoff Kidder

JUDGES

Yogesh Chauhan
Tata Consultancy Services

Pamela Dow
Catch 22

Peter Smith
St. Mary’s University

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 2

FOR:

Invicta Grammar School

AGAINST:

Cardinal Wiseman School

CHAIR

Rose Davis

JUDGES

Serra Balls
Eterna Partners

Liam Booth-Smith
Localis

Austin Williams
Kingston University, London

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 3

FOR:

Putney High School

AGAINST:

DLD College

CHAIR

Jacob Reynolds

JUDGES

Linda Duberley
publisher, broadcaster, journalist

Luke Gittos
Hughmans Solicitors

Michael Hollick
Production journalist

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 4

FOR:

Godalming College

AGAINST:

Stationers’ Crown Woods Academy

CHAIR

Adam Rawcliffe

JUDGES

Timandra Harkness
Writer, comedian & broadcaster

Rob Lynes
British Council

Sandy Starr
Progress Educational Trust

INDIVIDUAL JUDGES

11:05-12:15 DEBATE 2

"Monuments to controversial historical figures should remain"

GROUP 1

FOR:

Riddlesdown Collegiate

AGAINST:

Ravensbourne School

CHAIR

Rob Lyons

JUDGES

Rachel Halliburton
journalist and novelist

Nicholas Silk
Bank of England

Peter Smith
St. Mary’s University

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 2

FOR:

Richmond upon Thames College

AGAINST:

Invicta Grammar School

CHAIR

Alastair Donald

JUDGES

Anna Lise Gordon
St Mary’s University

Alan Miller
Night Time Industries Association

Trevor Stammers
St Mary’s University, Twickenham

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 3

FOR:

Ursuline High School

AGAINST:

Putney High School

CHAIR

Jacob Reynolds

JUDGES

Philip Booth
St. Mary’s University; Institute of Economic Affairs

Linda Duberley
publisher, broadcaster, journalist

Luke Gittos
Hughmans Solicitors

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 4

FOR:

St. John’s School

AGAINST:

Godalming College

CHAIR

Adam Rawcliffe

JUDGES

Joel Cohen
BeyondMe

Rachel Cunliffe
City A.M.

Ali Miraj
Contrarian Prize

INDIVIDUAL JUDGES

12:20-13:25 DEBATE 3

"Universal Basic Income is not a solution to our social and economic problems"

GROUP 1

FOR:

Harris Westminster Sixth Form

AGAINST:

Riddlesdown Collegiate

CHAIR

Rob Lyons

JUDGES

Yogesh Chauhan
Tata Consultancy Services

Joel Cohen
BeyondMe

Pamela Dow
Catch 22

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 2

FOR:

Cardinal Wiseman School

AGAINST:

Richmond upon Thames College

CHAIR

Rose Davis

JUDGES

Liam Booth-Smith
Localis

Anna Lise Gordon
St Mary’s University

Alan Miller
Night Time Industries Association

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 3

FOR:

DLD College

AGAINST:

Ursuline High School

CHAIR

Alastair Donald

JUDGES

Philip Booth
St. Mary’s University; Institute of Economic Affairs

Timandra Harkness
Writer, comedian & broadcaster

Michael Hollick
Production journalist

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 4

FOR:

Stationers’ Crown Woods Academy

AGAINST:

St. John’s School

CHAIR

Claire Fox

JUDGES

Serra Balls
Eterna Partners

Rob Lynes
British Council

Sandy Starr
Progress Educational Trust

INDIVIDUAL JUDGES

13:30-14:30 LUNCH

14:30-14:50 RESULTS

15:00-16:20 SEMI-FINALS AND RESULTS

"In the digital age we should not expect our online activities to remain private"

SEMI-FINAL 1

FOR:

Winner Group 1

AGAINST:

Winner Group 2

CHAIR

Adam Rawcliffe

JUDGES

Pamela Dow
Catch 22

Ali Miraj
Contrarian Prize

Sandy Starr
Progress Educational Trust

INDIVIDUAL JUDGES

SEMI-FINAL 2

FOR:

Winner Group 3

AGAINST:

Winner Group 4

CHAIR

Alastair Donald

JUDGES

Rachel Halliburton
journalist and novelist

Peter Smith
St. Mary’s University

Austin Williams
Kingston University, London

INDIVIDUAL JUDGES

16:20-16:50 AFTERNOON TEA-BREAK

17:00-19:00 FINAL DEBATE, RESULTS AND THANK YOUS

"Populism is a threat to democracy"

FOR:

Winner Semi-Final 1

AGAINST:

Winner Semi-Final 2

CHAIR

Claire Fox

JUDGES

Luke Gittos
Hughmans Solicitors

Timandra Harkness
Writer, comedian & broadcaster

Trevor Stammers
St Mary’s University, Twickenham

INDIVIDUAL JUDGES

UPCOMING EVENTS

STAY IN CONTACT

© 2005-2018 debatingmatters.com: Debating Matters Competition, Academy of Ideas Ltd, Signet House, 49-51 Farringdon Road, London, EC1M 3JP, UK

Tel +44 (0)20 7269 9230 - Fax (0)20 7269 9235 - debatingmatters@academyofideas.org.uk | admin login