QUALIFYING ROUNDS 2015/16

Monday 28 September 2015
National Library of Scotland, Edinburgh

Monday 28 September 2015
National Library of Scotland, Edinburgh

Tuesday 29 September 2015
The Lighthouse, Glasgow

Tuesday 29 September 2015
The Lighthouse, Glasgow

Wednesday 30 September 2015
St. John’s School, Leatherhead

Thursday 1 October 2015
Queenswood School, Hatfield

Thursday 1 October 2015
Wimbledon High School, London

Monday 5 October 2015
South Hampstead High School, London

Monday 5 October 2015
Magdalen College School, Oxford

Tuesday 6 October 2015
Norwich High School for Girls, Norwich

Wednesday 7 October 2015
Droitwich Spa High School, Droitwich Spa

Thursday 8 October 2015
UCAS, Cheltenham

Monday 12 October 2015
Woodbridge High School, London

Monday 12 October 2015
Dover Grammar School for Girls, Dover

Tuesday 13 October 2015
Francis Holland School, London

Tuesday 13 October 2015
Blackburn College, Blackburn

Wednesday 14 October 2015
Leeds Beckett University, Leeds

Wednesday 14 October 2015
Leeds Beckett University, Leeds

Wednesday 14 October 2015
The Cardinal Wiseman School, Greenford

Wednesday 14 October 2015
Cardinal Newman Sixth Form College, Hove

Tuesday 20 October 2015
Lilian Baylis Technology School, London

Tuesday 20 October 2015
Leighton Park School, Reading

Wednesday 21 October 2015
Esher College, Thames Ditton

Wednesday 21 October 2015
The Literary and Scientific Society, Belfast

Wednesday 21 October 2015
The Literary and Scientific Society, Belfast

Tuesday 3 November 2015
The North of England Institute of Mining and Mechanical Engineers, Newcastle upon Tyne

Wednesday 4 November 2015
Queen Elizabeth’s Grammar School, Faversham

Wednesday 4 November 2015
Ysgol Gyfun Plasmawr, Cardiff

Thursday 5 November 2015
John Hampden Grammar School, High Wycombe

Thursday 5 November 2015
Burgess Hill School for Girls, Burgess Hill

Monday 9 November 2015
Science Lecture Theatre, Hills Road Sixth Form College, Cambridge

Monday 9 November 2015
Chingford Foundation School, London

Tuesday 10 November 2015
Southend High School for Boys, Southend-on-Sea

Tuesday 10 November 2015
The Swaminarayan School, London

Wednesday 11 November 2015
University of Derby (Kedleston Road Campus), Derby

Wednesday 11 November 2015
University of Derby (Kedleston Road Campus), Derby

Wednesday 11 November 2015
University of Derby (Kedleston Road Campus), Derby

Wednesday 11 November 2015
Sir Joseph Williamson’s Mathematical School, Rochester

Thursday 12 November 2015
Riddlesdown Collegiate, Purley

Thursday 12 November 2015
St. Bartholomew’s School, Newbury

Monday 16 November 2015
The Hermitage Academy, Durham

Tuesday 17 November 2015
Theatre Delicatessen, London

Tuesday 17 November 2015
Middlesbrough Institute of Modern Art, Middlesbrough

Thursday 19 November 2015
Royal Wootton Bassett Academy, Wootton Bassett

Monday 23 November 2015
Joseph Chamberlain Sixth Form College, Birmingham

Monday 23 November 2015
Theatre Delicatessen, London

Monday 23 November 2015
Sacred Heart Catholic High School, Newcastle upon Tyne

Tuesday 24 November 2015
King Edward VI School, Bury St Edmunds

Tuesday 24 November 2015
Beverley Joint 6th, Beverley

Wednesday 25 November 2015
Blackheath High School, London

Wednesday 25 November 2015
The Purbeck School, Wareham

Thursday 26 November 2015
Rhyl Sixth, Rhyl

Thursday 26 November 2015
Queen Mary’s College, Basingstoke

Monday 30 November 2015
Ark Globe Academy, London

Monday 30 November 2015
Maricourt Catholic High School, Liverpool

Monday 30 November 2015
Ark Globe Academy, London

Tuesday 1 December 2015
Loreto College, Manchester

Tuesday 1 December 2015
The Diamond, The University of Sheffield, Sheffield

Wednesday 2 December 2015
Rivington and Blackrod High School, Bolton

Wednesday 2 December 2015
Exeter College, Exeter

Wednesday 2 December 2015
Exeter College, Exeter

Thursday 3 December 2015
The Mount School, York

Monday 7 December 2015
Bishop Stopford School, Kettering

Tuesday 8 December 2015
Newham Sixth Form College, London

Wednesday 9 December 2015
Connell Sixth Form College, Manchester

Monday 11 January 2016
Alcester Grammar School, Alcester

Tuesday 26 January 2016
Thomas Tallis School, London

Thursday 28 January 2016
The Coopers’ Company and Coborn School, Upminster

Monday 1 February 2016
Sedbergh School, Sedbergh

Monday 5 December 2016
Alcester Grammar School, Alcester

QUALIFYING ROUNDS

Select the region then the round to display it

REGIONAL FINALS

Select the region to display it

EVENTS CALENDAR

October 2017
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

STAY IN CONTACT

© 2014 debatingmatters.com: Debating Matters Competition, Academy of Ideas Ltd, Signet House, 49-51 Farringdon Road, London, EC1M 3JP, UK

Tel +44 (0)20 7269 9233 - Fax (0)20 7269 9235 - debatingmatters@instituteofideas.com | admin login