REGIONAL FINALS

Central 2009/10 FINAL

26 Apr 2010

Share this event:



09:30-10:00 REGISTRATION & COFFEE

10:05-10:15 WELCOME

10:20-11:30 ROUND 1

"There should be no limits on artistic expression"

GROUP 1

FOR:

Kings Norton Girls’ School

AGAINST:

King Edward VI Five Ways School

CHAIR

Justine Brian

JUDGES

Tony Breslin
The Citizenship Foundation

Tony Dawe
Times Focus Reports

Kathryn Ecclestone
University of Sheffield

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 2

FOR:

King Edward VI School

AGAINST:

Leicester Grammar School

CHAIR

Helen Birtwistle

JUDGES

Jo Brewis
University of Leicester, School of Business

Dennis Hayes
University of Derby

Brian Winston
Lincoln University

INDIVIDUAL JUDGES

11:30-11:40 CHANGEOVER

11:40-12:50 ROUND 2

"China and India are right to resist binding carbon emission targets"

GROUP 1

FOR:

Burford School

AGAINST:

Kings Norton Girls’ School

CHAIR

Justine Brian

JUDGES

Tony Breslin
The Citizenship Foundation

Tony Dawe
Times Focus Reports

Stuart Derbyshire
University of Birmingham

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 2

FOR:

Silverdale School

AGAINST:

King Edward VI School

CHAIR

Abigail Ross-Jackson

JUDGES

Dennis Hayes
University of Derby

Peter Sammonds
Institute for Risk & Disaster Reduction, University College London

Glynne Williams
University of Leicester

INDIVIDUAL JUDGES

12:50-13:50 LUNCH

14:00-15:10 ROUND 3

"Social media and the internet are rejuvenating politics"

GROUP 1

FOR:

King Edward VI Five Ways School

AGAINST:

Burford School

CHAIR

Craig Fairnington

JUDGES

Kathryn Ecclestone
University of Sheffield

Cheryl Hudson
University of Liverpool

Tim Rich
Writer and communications consultant

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 2

FOR:

Leicester Grammar School

AGAINST:

Silverdale School

CHAIR

Abigail Ross-Jackson

JUDGES

Luke Gittos
Hughmans Solicitors

Tara McCormack
University of Leicester

Brian Winston
Lincoln University

INDIVIDUAL JUDGES

15:10-15:40 TEA & COFFEE

15:40-17:00 FINAL

"Trial by jury is the best guarantor of justice"

FOR:

WINNER OF GROUP 1

AGAINST:

WINNER OF GROUP 2

CHAIR

Tony Gilland

JUDGES

Jo Brewis
University of Leicester, School of Business

Stuart Derbyshire
University of Birmingham

Luke Gittos
Hughmans Solicitors

INDIVIDUAL JUDGES

ALL INDIVIDUAL JUDGES

17:00-17:30 PRESENTATIONS & CLOSING COMMENTS

UPCOMING EVENTS

Thursday 17 January:
Southampton Championship at Solent University in partnership with NATS

Wednesday 13 February:
Kent Championship at MidKent College



CHAMPIONSHIP ARCHIVE

Find a list of all our previous championship events here.

STAY IN CONTACT

© 2005-2019 debatingmatters.com: Debating Matters Competition, Academy of Ideas Limited, Unit 208, Cocoa Studios, The Biscuit Factory, Drummond Road, London, SE16 4DG, UK

Tel +44 (0)20 7269 9230 / 020 8065 5118 - Fax (0)20 7269 9235 - debatingmatters@academyofideas.org.uk | admin login