REGIONAL FINALS

North West & North Wales 2013/14 FINAL

05 Mar 2014

Share this event:



09:30-10:00 REGISTRATION & COFFEE

10:05-10:15 WELCOME

10:20-11:30 ROUND 1

"Lads' mags degrade women and should be covered up"

GROUP 1

FOR:

Brine Leas School

AGAINST:

Bolton School Boys’ Division

CHAIR

Craig Fairnington

JUDGES

Tom Brock
Manchester Metropolitan University

Annie Gosling
Business in the Community

Emily Harrison
Co-operative Food

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 2

FOR:

St Bede’s College

AGAINST:

Lancaster Girls’ Grammar School

CHAIR

Ashley Mallett

JUDGES

Jean-Marc Dreyfus
The University of Manchester

Pauline Hadaway
researcher; writer; arts consultant

Chris Yianni
Manchester Metropolitan University

INDIVIDUAL JUDGES

11:30-11:40 CHANGEOVER

11:40-12:50 ROUND 2

"Western countries should not encourage coal-fired power stations in the developing world"

GROUP 1

FOR:

Cowley International College

AGAINST:

Brine Leas School

CHAIR

Craig Fairnington

JUDGES

Graham Buckley
TATA Consultancy Services Ltd

Emily Harrison
Co-operative Food

Ken McLaughlin
Manchester Metropolitan University

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 2

FOR:

Ysgol David Hughes

AGAINST:

St Bede’s College

CHAIR

David Bowden

JUDGES

Jean-Marc Dreyfus
The University of Manchester

Amanda Hancox
BBC

Ian Munro
New Charter Housing Trust Group

INDIVIDUAL JUDGES

12:50-13:50 LUNCH

14:00-15:10 ROUND 3

"Animal experimentation cannot be justified "

GROUP 1

FOR:

Bolton School Boys’ Division

AGAINST:

Cowley International College

CHAIR

David Bowden

JUDGES

Ken McLaughlin
Manchester Metropolitan University

Hilary Salt
First Actuarial

Charlotte Smith
Chester Zoo

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 2

FOR:

Lancaster Girls’ Grammar School

AGAINST:

Ysgol David Hughes

CHAIR

Ashley Mallett

JUDGES

Amanda Hancox
BBC

Heather Piper
Manchester Metropolitan University

Ian Warwick
Manchester Metropolitan University

INDIVIDUAL JUDGES

15:10-15:40 TEA & COFFEE

15:40-17:00 FINAL

"State funding of the arts is essential to a civilised society"

FOR:

WINNER OF GROUP 1

AGAINST:

WINNER OF GROUP 2

CHAIR

Claire Fox

JUDGES

Graham Buckley
TATA Consultancy Services Ltd

Annie Gosling
Business in the Community

Pauline Hadaway
researcher; writer; arts consultant

INDIVIDUAL JUDGES

ALL INDIVIDUAL JUDGES

17:00-17:30 PRESENTATIONS & CLOSING COMMENTS

UPCOMING EVENTS

Thursday 17 January:
Southampton Championship at Solent University in partnership with NATS

Wednesday 13 February:
Kent Championship at MidKent College



CHAMPIONSHIP ARCHIVE

Find a list of all our previous championship events here.

STAY IN CONTACT

© 2005-2019 debatingmatters.com: Debating Matters Competition, Academy of Ideas Limited, Unit 208, Cocoa Studios, The Biscuit Factory, Drummond Road, London, SE16 4DG, UK

Tel +44 (0)20 7269 9230 / 020 8065 5118 - Fax (0)20 7269 9235 - debatingmatters@academyofideas.org.uk | admin login