REGIONAL FINALS

South 2016/17 FINAL

07 Mar 2017

Share this event:



09:30-10:00 REGISTRATION & COFFEE

10:05-10:15 WELCOME

10:20-11:30 ROUND 1

"Political parties are bad for democracy"

GROUP 1

FOR:

Magdalen College School

AGAINST:

Burford School

CHAIR

Alastair Donald

JUDGES

Mark Adams OBE
Campaign for Free Parliament

Geoff Kidder
Institute of Ideas

Stephen Lynn
Transport Systems Catapult

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 2

FOR:

John Hampden Grammar School

AGAINST:

Upton Court Grammar School

CHAIR

Adam Rawcliffe

JUDGES

Nikk Effingham
University of Birmingham

Andrea Keegan
Oxford University Press

Alan Peters
Transport Systems Catapult

INDIVIDUAL JUDGES

11:30-11:40 CHANGEOVER

11:40-12:50 ROUND 2

"Trigger warnings stifle debate"

GROUP 1

FOR:

The Burgate School & Sixth Form Centre

AGAINST:

Magdalen College School

CHAIR

Anwar Oduro-Kwarteng

JUDGES

Tamer Asfahani
Magdoos Media Limited; ArabicGamer

Stephen Lynn
Transport Systems Catapult

Riham Mansour
London School of Economics Students’ Union

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 2

FOR:

The Holt School

AGAINST:

John Hampden Grammar School

CHAIR

James King

JUDGES

Nina Alphey
Department of Zoology, University of Oxford

Nikk Effingham
University of Birmingham

Alan Peters
Transport Systems Catapult

INDIVIDUAL JUDGES

12:50-13:50 LUNCH

14:00-15:10 ROUND 3

"There should be tougher regulation on the sharing economy"

GROUP 1

FOR:

Burford School

AGAINST:

The Burgate School & Sixth Form Centre

CHAIR

Alastair Donald

JUDGES

Mark Adams OBE
Campaign for Free Parliament

Yolande Herbath
Transport Systems Catapult

Alex Weedon
Transport Systems Catapult

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 2

FOR:

Upton Court Grammar School

AGAINST:

The Holt School

CHAIR

James King

JUDGES

Andrea Keegan
Oxford University Press

Ron Oren
Transport Systems Catapult

Heidi Radcliffe
Transport Systems Catapult

INDIVIDUAL JUDGES

15:10-15:40 TEA & COFFEE

15:40-17:00 FINAL

"The constant monitoring of our health does more harm than good"

FOR:

WINNER OF GROUP 1

AGAINST:

WINNER OF GROUP 2

CHAIR

Claire Fox

JUDGES

Nina Alphey
Department of Zoology, University of Oxford

Tamer Asfahani
Magdoos Media Limited; ArabicGamer

Alex Weedon
Transport Systems Catapult

INDIVIDUAL JUDGES

ALL INDIVIDUAL JUDGES

17:00-17:30 PRESENTATIONS & CLOSING COMMENTS

QUALIFYING ROUNDS

Select the region then the round to display it

REGIONAL FINALS

Select the region to display it

EVENTS CALENDAR

May 2017
S M T W T F S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

STAY IN CONTACT

© 2014 debatingmatters.com: Debating Matters Competition, Academy of Ideas Ltd, Signet House, 49-51 Farringdon Road, London, EC1M 3JP, UK

Tel +44 (0)20 7269 9233 - Fax (0)20 7269 9235 - debatingmatters@instituteofideas.com | admin login