REGIONAL FINALS

West & South Wales 2010/11 FINAL

25 Mar 2011

Share this event:



09:30-10:00 REGISTRATION & COFFEE

10:05-10:15 WELCOME

10:20-11:30 ROUND 1

"Copyright benefits the arts"

GROUP 1

FOR:

Cardiff Sixth Form College

AGAINST:

New College Swindon

CHAIR

Tony Gilland

JUDGES

George Brock
City, University of London

Luke Gittos
Hughmans Solicitors

James Lawford Davies
Lawford Davies Denoon; Newcastle University

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 2

FOR:

The Gryphon School

AGAINST:

The Ridgeway School

CHAIR

Helen Birtwistle

JUDGES

Geoff Kidder
boi

Steve Poole
University of the West of England

Simon Watt
Ready, Steady, Science!

INDIVIDUAL JUDGES

11:30-11:40 CHANGEOVER

11:40-12:50 ROUND 2

"Happiness is the business of government"

GROUP 1

FOR:

Bournemouth School For Girls

AGAINST:

Cardiff Sixth Form College

CHAIR

Justine Brian

JUDGES

George Brock
City, University of London

Luke Gittos
Hughmans Solicitors

Phil Sooben
Economic and Social Research Council

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 2

FOR:

Bodmin College

AGAINST:

The Gryphon School

CHAIR

Helen Birtwistle

JUDGES

Geoff Kidder
boi

Janet Lewis-Jones
Former member of the BBC Trust and Vice President of the British Board of Film Classification

John Wand
Economic and Social Research Council

INDIVIDUAL JUDGES

12:50-13:50 LUNCH

14:00-15:10 ROUND 3

"It would be better for new fossil fuel reserves to remain in the ground"

GROUP 1

FOR:

New College Swindon

AGAINST:

Bournemouth School For Girls

CHAIR

Craig Fairnington

JUDGES

Adam Hart
University of Gloucestershire

James Lawford Davies
Lawford Davies Denoon; Newcastle University

Mark Viney
University of Bristol

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 2

FOR:

The Ridgeway School

AGAINST:

Bodmin College

CHAIR

Abigail Ross-Jackson

JUDGES

Steve Poole
University of the West of England

John Wand
Economic and Social Research Council

Simon Watt
Ready, Steady, Science!

INDIVIDUAL JUDGES

15:10-15:40 TEA & COFFEE

15:40-17:00 FINAL

"We should embrace the use of smart drugs"

FOR:

WINNER OF GROUP 1

AGAINST:

WINNER OF GROUP 2

CHAIR

Tony Gilland

JUDGES

Janet Lewis-Jones
Former member of the BBC Trust and Vice President of the British Board of Film Classification

Phil Sooben
Economic and Social Research Council

Mark Viney
University of Bristol

INDIVIDUAL JUDGES

ALL INDIVIDUAL JUDGES

17:00-17:30 PRESENTATIONS & CLOSING COMMENTS

UPCOMING EVENTS

We will be announcing new Championship dates soon. Watch this space!



CHAMPIONSHIP ARCHIVE

Find a list of all our previous championship events here.



SUPPORT DEBATING MATTERS

Bernie Whelan, our DM coordinator, is raising money for Debating Matters. To stage one of our Championships for six to 12 teams costs £6,000. Find out more on Bernie’s Wonderful fundraising page.

STAY IN CONTACT

© 2005-2019 debatingmatters.com: Debating Matters Competition, boi, Unit 208, Cocoa Studios, The Biscuit Factory, Drummond Road, London, SE16 4DG, UK

Tel +44 (0)20 3176 0827 - dm@theboi.co.uk | admin login