REGIONAL FINALS

Yorkshire 2015/16 FINAL

26 Feb 2016

Share this event:



09:30-10:00 REGISTRATION & COFFEE

10:05-10:15 WELCOME

10:20-11:30 ROUND 1

"The UK should introduce a levy on sugary drinks"

GROUP 1

FOR:

Allerton High School

AGAINST:

South Hunsley Secondary School & Sixth Form College

CHAIR

Kelvin Hall

JUDGES

Richard Bridge
Department of Work and Pensions

Victoria Clapham
Made Television

Ashley Mallett
Ison Harrison Solicitors

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 2

FOR:

Silcoates School

AGAINST:

Wath Comprehensive School

CHAIR

Harry Rowbotham

JUDGES

Damien Dobson
Jordans Solicitors

Karen Dow
Retired Education Leader

Tim Shephard
The University of Sheffield

INDIVIDUAL JUDGES

11:30-11:40 CHANGEOVER

11:40-12:50 ROUND 2

"The UK should renew Trident"

GROUP 1

FOR:

Wolfreton School & Sixth Form College

AGAINST:

Allerton High School

CHAIR

Josh Smith

JUDGES

Dan Clayton
Leeds Salon

Kenn Taylor
The Tetley

Vicky Thirlaway
Sheffield Hallam University

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 2

FOR:

Beckfoot School

AGAINST:

Silcoates School

CHAIR

Laurence Smith

JUDGES

Dawn Cameron
Project Manager, Researcher and Evaluator

Joshua Forstenzer
University of Sheffield; The Crick Centre

Paul Thomas
Leeds Salon

INDIVIDUAL JUDGES

12:50-13:50 LUNCH

14:00-15:10 ROUND 3

"It is wrong for countries to offer tax incentives to attract investment"

GROUP 1

FOR:

South Hunsley Secondary School & Sixth Form College

AGAINST:

Wolfreton School & Sixth Form College

CHAIR

Harry Rowbotham

JUDGES

Dan Clayton
Leeds Salon

Sarah Derbyshire-Thomas
Leeds Beckett University

Ashley Mallett
Ison Harrison Solicitors

INDIVIDUAL JUDGES

GROUP 2

FOR:

Wath Comprehensive School

AGAINST:

Beckfoot School

CHAIR

Samantha Cooke

JUDGES

Dawn Cameron
Project Manager, Researcher and Evaluator

Susan Grant-Muller
Institute for Transport Studies, University of Leeds

Paul Thomas
Leeds Salon

INDIVIDUAL JUDGES

15:10-15:40 TEA & COFFEE

15:40-17:00 FINAL

"Britain should pay reparations for its role in the slave trade"

FOR:

WINNER OF GROUP 1

AGAINST:

WINNER OF GROUP 2

CHAIR

Kelvin Hall

JUDGES

Joshua Forstenzer
University of Sheffield; The Crick Centre

Nick Frost
Leeds Beckett University

Lesley Klaff
Sheffield Hallam University

INDIVIDUAL JUDGES

ALL INDIVIDUAL JUDGES

17:00-17:30 PRESENTATIONS & CLOSING COMMENTS

UPCOMING EVENTS

Wednesday 13 February:
Kent Championship at MidKent College

Thursday 28 February:
Berlin Championship at University of Applied Sciences Europe



CHAMPIONSHIP ARCHIVE

Find a list of all our previous championship events here.

STAY IN CONTACT

© 2005-2019 debatingmatters.com: Debating Matters Competition, Academy of Ideas Limited, Unit 208, Cocoa Studios, The Biscuit Factory, Drummond Road, London, SE16 4DG, UK

Tel +44 (0)20 7269 9230 / 020 8065 5118 - Fax (0)20 7269 9235 - dm@academyofideas.org.uk | admin login